Previous Home Next
Kajaki Grabia
Opis rzek - spływ kajakiem
STRONA GŁÓWNA
OFERTA
NASZ SPRZĘT
GALERIA
CENNIK
KONTAKT Z NAMI
PRZYDATNE LINKI
Turystyka kajakowa 
 

OPIS RZEK (TRAS)

Zapraszając Was do skorzystania z naszej oferty proponujemy rzeki naszego regionu, tj. Grabię, Widawkę i Wartę.
Biorąc pod uwagę czas jakim dysponujecie na spływ, obsadę osad (dzieci) oraz doświadczenie i umiejętności, możecie wybrać rzekę lub jej odcinek odpowiedni dla Was. Dla początkujących polecamy dystanse 15-20 km dziennie z przerwami na kąpiele i posiłki.
Na pierwszym miejscu stawiamy przede wszystkim dobrą zabawę w tak pięknych okolicznościach przyrody i niepowtarzalnej atmosferze, a nie pokonywanie kilometrów.

Grabia


Grabia - rzeka o długości 77 km, prawy dopływ Widawki. Główne miasto leżące nad Grabią to Łask. Jest jedną z najczystszych rzek w Polsce. Rzekę Grabię podzieliliśmy na trzy trasy:
 • Drużbice (przy tablicy upamiętniającej miejsce upadku samolotu "Łoś" w 1939 r.)
 • współ. N 51 29 51,4 E 19 20 40,7- Ldzań (młyny wodne w Talarze), dł. odcinka ok. 16 km;
 • Ldzań - Łask (zalew na Grabi w Łasku);
 • Łask- Grabno (ujście Grabi), długość odcinka ok. 32 km.

 • Trasa I
  - początkowo rzeka jest wąska, spokojna, z licznymi łozinami, płynąca wśród pól, bez utrudnień dla kajakarzy.
  Po przekroczeniu mostu na trasie nr 12 (Łask- Piotrków Trybunalski) silnie meandrująca z licznymi przeszkodami (do pokonania) przygotowanymi przez bobry w postaci zwalonych drzew. Po pokonaniu ciężkiego acz ciekawego odcinka dopływamy do Jamborka, gdzie czeka nas krótka przenoska (jaz). Jest to odpowiednie miejsce na zrobienie przerwy w spływie bowiem w odległości 100 m na lewym brzegu znajduje się drewniany młyn wzniesiony w 1920 r., obecnie zagospodarowany na bar, w którym możemy posilić się smażonym pstrągiem lub inną rybką ze stawów otaczających młyn oraz uzupełnić płyny. Wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym warto spędzić parę chwil. Od 2011 roku istnieje możliwość wynajęcia w młynie 2 pokoi na nocleg. Najedzeni ruszamy w dalszą trasę, od tego miejsca mniej uciążliwą niż odcinek do Jamborka. Zakończenie Trasy I- przy młynach w Ldzaniu. Dogodne wyjście na brzeg na wysokości młynów - na wprost (na lewo odnoga rzeki zasilająca turbinę młyna natomiast rzeka zakręca w prawo omijając na tym odcinku młyny).
  Trasa dość wymagająca, dla osób z pewnym doświadczeniem. Ci, którzy lubią ostre wiosłowanie krętą rzeką, będą usatysfakcjonowani tym odcinkiem.

  Trasa II
  - przeznaczona na spokojne rodzinne spływy z dziećmi, choć na pewno nie nudna. Na całej długości trasy znajdziemy plaże z miejscami na kąpiel w czystej rzece. Pamiętajmy, że na Grabi bardzo dobrze zadomowiły się bobry więc napotkanie zwalonego drzewa, którego nie było dzień wcześniej, to rzecz całkiem normalna.
  Tak więc niespodzianki i atrakcje - gwarantowane. Niewątpliwą atrakcją na tej trasie są piaszczyste skarpy porośnięte lasem zwane Piaskową Górą (lewa strona). Urokliwa plaża oraz wspaniały widok na dolinę Grabi zachęca do zrobienia krótkiej przerwy w tym miejscu. Następny postój możemy zrobić na plaży w Ldzaniu (prawa strona).
  Płynąc dalej dopływamy do zalewu w Baryczy, gdzie po lewej stronie w odległości około 50 m przed tamą dobijamy do brzegu. W tym miejscu czeka nas przenoska naszych "statków" za tamę. Korzystając z okazji wyjścia na ląd możemy obejrzeć nieczynny już młyn z lat 20 XX wieku.
  Za mostem Barycz - Kolumna możemy dobić do lewego brzegu, gdzie w odległości 100m znajduje się sklep.
  Przy niskim stanie wody w rzece musimy uważać na kamienie pod mostem - bezpieczniej w tym miejscu przeciągnąć puste kajaki. Podobnie sprawa wygląda przed mostem drogowym w Kolumnie. Spiętrzone kamienie mogą sprawić utrudnienie.
  Za mostem po prawej stronie kolejna plaża, w okresie letnim oblegana przez szukających schłodzenia w rzece i brązu na skórze. Miejsce to zwane jest przez tubylców "Pod Bykiem" od nazwy tutejszego, nieczynnego już baru.
  Zaraz za plażą kamienny jaz, który lepiej pokonać z boku kajaka. Mijając most na trasie nr 14 (Łask- Łódź) wpływamy do "krainy bobrów", gdzie będziemy mogli naocznie przekonać się o ich pracowitości. Na szczęście zapaleni kajakarze pływający często tą trasą regularnie udrażniają rzekę z powalonych drzew. Na rozwidleniu rzeki płyniemy prosto,
  lewa odnoga zasila zalew w Łasku - niestety jest zbyt wąska i walkę o ten kawałek rzeki wygrały bobry.
  Za około 200m dobijamy do lewego brzegu (przed tamą spiętrzającą wodę zasilającą pobliskie stawy hodowlane).
  Czeka nas przenoska na teren gospodarstwa rybnego (przez rzekę po kładce) do dogodnego miejsca na zwodowanie. Możemy zakończyć spływ w tym miejscu lub płynąć dalej do zalewu w Łasku. Jeżeli chcemy płynąć dalej musimy uważać na kamienne spiętrzenie niedługo po zwodowaniu, którego możemy nie dostrzec zachwycając się okazałym domem na skarpie nad samą rzeką (prawa strona), który znajduje się jeszcze na terenie powyższego gospodarstwa rybnego. Gdy naszym oczom ukaże się most kolejowy pilnujemy lewej strony rzeki, gdyż przed mostem jest dopływ z zalewu, którym do niego dopłyniemy.
  Zalew w Łasku to dogodne miejsce do zakończenia spływu na tej trasie. Duża plaża,
  bar, możliwość dojazdu samochodem oraz rozbicia namiotów przemawiają za tym miejscem jako biwakowym przy organizacji dłuższego spływu, np. weekendowego.

  Trasa III - początkowo urozmaicona ze względu na liczne łoziny. Jednak nasz "wysiłek" zostanie wynagrodzony pięknymi widokami na trasie po całej jej długości. Progi wodne, stare mosty oraz pozostałości dawnych zdobyczy techniki przemysłowej jakimi są młyny, czynią ten odcinek rzeki wyjątkowo interesującym. Na szczególną uwagę zasługują młyny we wsiach: Brzeski - młyn "Krzywda" oraz Kozuby - młyn i elektrownia wodna. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione obiekty a także zabytki znajdujące się w niewielkiej odległości od rzeki, np. kościół w Marzeninie z XIV wieku oraz inne atrakcje turystyczne i malownicze miejsca, proponujemy przeznaczyć na tą trasę 2 dni spływu aby nie umknęło Waszej uwadze nic interesującego.

  The Best of Kajakowa Grabia 2011-2013 - zobacz
  Spływ kajakowy GRABIĄ /Marzenin-Grabica + film /lipiec 2012 - zobacz
  Grabia i Widawka na jednym spływie + film /sierpień 2013 - zobacz
  Zimowy spływ kajakowy GRABIĄ /Ldań-Barycz /styczeń 2012 - zobacz

  Mapa Grabi
  Mapa Grabi - na telefon
  Mapa Grabi - na telefon

  Widawka


  Widawka - jest prawym dopływem Warty o długości 95,8 km. Rzeka o wartkim nurcie, z licznymi głębinami.
  Płynie przez tereny odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, a więc woda częściowo pochodzi z pomp głębinowych, odwadniających odkrywkę Bełchatów i Szczerców. Rzeka dla osób z pewnym doświadczeniem w spływach kajakowych. Docenią ją szczególnie osoby szukające wrażeń w postaci nieprzewidywalności rzeki.

  Dokładny opis rzeki:
  http://kajak.org.pl/splywww/szlak8

  Spływ kajakowy Widawką + film /sierpień 2012 - zobacz
  Grabia i Widawka na jednym spływie + film /sierpień 2013 - zobacz

  Warta


  Warta - trzecia pod względem długości rzeka w Polsce, główny, prawy dopływ Odry. Rzeka polecana na spływy rodzinne oraz dla osób bez doświadczenia w spływach kajakowych.
  Nie oznacza to jednak, że osoby uczestniczące już wcześniej w spływach innymi rzekami będą się na niej nudzić.
  Warta przepływa przez Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, co gwarantuje niepowtarzalny i atrakcyjny przyrodniczo i krajoznawczo szlak kajakowy.
  Dodatkowo za planowaniem spływów kajakowych Wartą przemawia dostępność brzegów z licznymi piaszczystymi łachami (dzięki czemu bez problemu możemy zatrzymać się na kąpiel, ognisko czy rozbicie biwaku) oraz liczne ośrodki wypoczynkowe położone często bezpośrednio nad brzegami rzeki.

  Dokładny opis rzeki:
  http://kajak.org.pl/splywww/szlak12

  Spływ Wartą /Działoszyn-Kamion/ maj 2013 - zobacz

  All rights reserved © Kayko.pl - spływy kajakowe Grabia Widawka Warta
  Katalog Stron Turystycznych